Teherán - Tehran - تهران


Popis filmu: Ibrahim si na živobytí vydělává tím, že chodí po ulicích Teheránu s dítětem v náručí a žebrá. Vše se zkomplikuje ve chvíli, kdy mu dítě ukradnou. Novorozenec byl totiž pouze půjčený od jednoho šejdíře. Ibrahim se pokouší získat dítě zpět. Jakmile se ale jednou zaplete s podsvětím, je těžké se z jeho pařátů vymanit. Film nabízí netradiční pohled na každodenní život v současném Teheránu. Na povrch vystupují zcela jiné aspekty než konzervativní politika a náboženství. Prostituce, obchodování s dětmi, drogy nebo vydírání tvoří podhoubí běžného života sociálně slabších skupin. Zručný filmový jazyk, expresivní dlouhé záběry i obratně vykreslená atmosféra reprezentují jeden ze stylů mladé íránské kinematografie.

Režisér: Nader T. Homayoun

Anotace k režisérovi: Francouzský rodák na sebe filmařsky upozornil již krátkým snímkem C’est pour bientôt (2000). Velký ohlas vzbudil také jeho televizní dokument Írán: filmová revoluce (2006), mapující vývoj íránské kinematografie na pozadí politických událostí. Film Teherán je jeho celovečerní debut. Homayounův styl je ovlivněn spíše evropskou než íránskou kinematografií. Expresivní obrazy, důraz na vykreslení atmosféry, ale i vlastní vidění sociálních konfliktů skládají dohromady osobitou filmovou poetiku.

Hrají: Ali Ebdali, Sara Bahrami, Farzin Mohades, Missagh Zareh, Shahrzad Kamal Zadeh, Rovina Sekhavat, Attila Pessiani, Pejman Bazeghi

Scénář: Nader T. Homayoun, Jean-Philippe Gaud, Mehdi Boustani
Kamera: Rémi Mazet
Střih: Jean-Philippe Gaud
Hudba: Christophe Julien, Stéphane Le Bellec
Produkce: Alias Films, Avenue B productions
Producent: Nader T. Homayoun, Jean-Philippe Gaud, Caroline Bonmarchand
Distribuce: Memento Films International
Práva: Memento Films International

Stát: Írán, Francie
Rok výroby: 2009
Délka filmu: 95
Původní znění: persky
Titulky: anglické